2.5 Cierpliwość i przebaczenie

Nie ma szybkiego lekarstwa na alkoholizm. Oczekiwanie szybkich rezultatów doprowadza wielu opiekunów do frustracji. Stanowi to samo w sobie wyzwanie dla wiary w Boga, który jak się wydaje ludziom, ‘nigdy się nie śpieszy’, jak z zamiłowaniem stwierdził brat John Thomas. „Zdaj się w milczeniu na Pana i złóż w nim nadzieję” (Ps 37:7), powiedział Dawid. Jest to możliwe do osiągnięcia, w jakiejkolwiek sytuacji jesteśmy. Alkoholicy potrzebują miejsca, gdzie mogliby pójść i skąd mogliby wrócić bez szkodliwego uczucia wstydu po porażce, co mogłoby sprawić, ze zaczną od nowa. Tym ‘miejscem’ może być kuchenny stół i pogawędka z córką czy żoną, ale ‘miejsce’ to nie powinno być miejscem, gdzie ukrywane są porażki czy umniejszana istota ich zachowania. Wybuchy poczucia wstydu i winy tylko umocnią alkoholika w jego sytuacji. ‘Miejsce’ to, co jest niezwykle ważne, musi być miejscem zaufania, powiernictwa i uczciwości. Nie wolno zawieść zaufania alkoholika plotkując o nim do innych, zwłaszcza w okresach załamania. Sam będziesz potrzebował własnej grupy wsparcia, miejsca, gdzie możesz porozmawiać z innymi w podobnej sytuacji, np. AlAnon. Te kuchenne konferencje, bez względu na to gdzie się odbywają, powinny być miejscem realnym, gdzie alkoholik bez poczucia wstydu może zdobyć się na odwagę, by znowu spojrzeć na siebie i znowu podjąć decyzję. Potrzebuje szczegółowego komentarza, który da mu wyraźny obraz realiów, które stworzył i których unika. Potrzebują, by im to powiedzieć: istnieje całkowita sprzeczność pomiędzy ich słowami, zasadami a postępowaniem.

Modlitwa

Modlitwa ma ogromną moc. Naprawdę zmienia rzeczy. Bóg chętnie uczyni coś w życiu osoby trzeciej przez wzgląd na modlitwy i wysiłki innych. Kiedy Pan widział wiarę swoich przyjaciół, przebaczył i uleczył paralityka (Mk 2:5). Po każdej rozmowie z alkoholikiem poprowadź krótką modlitwę. Samuel powiedział, że ustanie w modlitwie ze strony grzesznego Izraela byłoby grzechem przeciwko Bogu (1 Sm 12:23). Potrzeba sama w sobie jest wezwaniem do modlitwy. Nie potrzeba zawodzić z wieży meczetu; rozpaczliwa potrzeba alkoholika stanowi wezwanie do modlitwy. Rodzina alkoholika – „współalkoholicy” jak ich się nazywa, staną w obliczu pokusy sprowadzenia modlitwy do rutyny i  zniżenia jej do zwykłego odruchu, bez prawdziwej wiary, ze Bóg wysłucha. Dlatego modlitwa w Biblii przedstawiana jest jako walka, zmaganie zarówno z samym sobą jak i z Ojcem pragnącym spełnić ją, jeśli odpowiednia ilość kadzidła modlitewnego uniesie się przez Nim. Kiedy modlimy się „Przyjdź Królestwo Twoje”, prosimy, by wola Boża spełniana była przez nas i przez Niego w naszym życiu. Prosimy, by stał się najwyższym autorytetem w naszym życiu, prowadząc nas ku wejściu do tego Królestwa, które z pewnością nadejdzie. Codziennie w modlitwie poddajemy naszą wolę woli Boga.

Jawna rozpacz alkoholizmu, tajemnica jaką jest, niemożliwa do rozwiązania bez odwołania się do ‘siły wyższej’, stanowi potężną motywację do modlitwy. Znajdujesz się w sytuacji Jeremiasza, który żył pośród wiarołomnej Judy ukaranej suszą za grzechy: „Czy są między bożyszczami narodów takie, które by spuszczały deszcz? Albo czy niebiosa same dają ulewny deszcz?” (Jr 14:22). Modlitwa jest pełna nadziei. Poczucie beznadziejności jest uczuciem najczęściej towarzyszącym opiekunom alkoholika. Jeśli nasze własne granice są bezpieczne sami możemy szczerze cieszyć się konkretną Nadzieją oczekującego nas życia wiecznego. Jeśli mamy wiarę, mamy też podstawę do nadziei nawet dla przyjaciela alkoholika. Wyobraź sobie Ojca gorliwie wyczekującego powrotu marnotrawnego syna; nie słyszał pogłosek zapowiadających jego powrót. Codziennie z nadzieją czekał (Łk 15:20). Nadzieja Boga stanowi naprawdę zdumiewającą motywację – jeśli jej na to pozwolimy. „Bliski jest Pan wszystkim, którzy go wzywają, Wszystkim, którzy go wzywają szczerze. Spełnia życzenia tych, którzy się go boją, A wołanie ich słyszy i wybawia ich” (Ps 145:18,19).

Powinniście wiedzieć, że Anonimowi Alkoholicy prowadzą także spotkania dla rodzin alkoholików (AlAnon). Działają również grupy wsparcia pośród Chrystadelfian, które gorąco polecam.


previous chapter previous page table of contents next page next chapter