2.3 Palīdzam vai nespējam palīdzēt?

Alkaholiķiem nepieciešama palīdzība. Taču ar palīdzību es domāju ko tādu, ko pati persona nevar izdarīt savā labā. Tie daudzie, kas dzīvo kopā ar alkaholiķi, kļūst apsēsti ar viņu un cenšas tikt galā ar dzīvi, jo alkaholiķis turpina žūpošanu. Diemžēl viņi paši ātri vien savu ‘palīdzību’ var pārvērst gluži pretējā virzienā, veicinot alkaholiķa dzeršanu. Sekojoši jautājumi varētu palīdzēt noteikt īsto stāvokli starp palīdzību un nespēju palīdzēt alkaholiķim tavā dzīvē:

1.    Vai tu esi kādeiz atklājis(-usi), ka alkaholiķis nejūtas labi, ‘jūtoties slims’, to stāsta savam darbadevējam, melojot par saviem simptomiem?

2.    Vai tu esi uzņēmies(-usies) daļu atbildības par alkaholiķa dzeršanu un izturēšanos pret citiem?

3.    Vai tu esi izvairījies (-usies) runāt par viņa/viņas beigšanu dzert, baidoties no viņa/viņas reakcijas?

4.    Vai tu esi galvojis(-usi) par viņu cietumā, vai maksājis (-usi) drošības naudu, par viņa/viņas soļiem uz brīvam kājām?

5.    Vai tu apmaksā rēķinus, kurus viņam/viņai būtu jāapmaksā?

6.    Vai tu aizdod viņam/viņai naudu?

7.    Vai tu esi mēģinājis(-usi) sadzert kopā ar viņu, cerībā uzlabot jūsu attiecības?

8.    Vai tu esi devis(-usi) viņam/ viņai ‘vēl vienu iespēju’ un tad vēlvienu un vēlvienu? Šajā gadījumā tava ticamība viņam /viņai kļūst progresīvi vājāka.

9.    Vai tu esi draudējis(-usi) nošķirties no viņa/viņas kaut kādā jomā un neesi to izdarījis(-usi)?

10.  Vai tu esi pabeidzis(-gusi) kādu darbu vai projektu, ko alkaholiķis nav spējis pabeigt?

Beigās, visas šīs lietas sekmē alkaholiķa dzeršanu drīzāk, nekā palīdz viņam/viņai pārstāt. Tādēļ ir izkalkulēts, ka 90% alkaholiķu ir nodarbināti vai ir darba spējīgi.(8) Viņu klints pamatu sitieni, ko dod dzīves grūtības, tiek polsterēti ar ģimenes un draugu labvēlību, tos viņi klupina savā bezcerībā, maz- ticamajā eksistencē.

Mīlestība sargā; to mēs zinām no 1.Korintiešiem 13., pateisa mīlestība nekad nepazemos atklāti. No otras puses, hronisku alkaholismu nav jēgas slēpt. Līdzīgi kā par ziloni, ko pieminēju iepriekš, noslēpumam labpatīk tapt atklātam. Tu pats sevi notver nepatiesības tīmeklī, līdz pakāpei, kurā tu iespaidojies visā, alkaholisma dēļ. Mēs uzsveram, ka vadošā iezīme šai slimībai ir sevis maldināšana; daļa slimības, kas ir izšķirošā, tu domā, ka tev tās nav. Meli, kas iet gan publiski, gan savī, galu galā kļūst par daļu tavas psihes. Dzīvot ‘nepatiesībā’ Kristū, mēs nevaram aust turpinošu melu un maldināšanas tīmekli. Ir jākonfrontē alkaholiķis ar šo vienkāršo faktu. Dievs novērsās no Israēla grēka nošķiroties no tiem- Viņš ļāva satrcināt viņu klints pamatus, lai gan tas viņus sāpināja. Mīkstinot kritienu, nav iespējams to sasniegt. Alkaholiķim beigu beigās ir jāredz sevi pašu, kopā ar savu radītāju. Viens ieteikums ir atstāt mīļu zīmīti, paskaidrojot kādēļ tu aizej, pavadīt nakti ārpus mājas, kad alkaholiķis atsāk dzeršanu. Mums visiem būtu jāapzinas, ka tiem, kas dzīvo kopā ar alkaholiķi, tāpat ir nepieciešams atbalsts, gluži kā apsēstībā ieslēgtajam alkaholiķim.

Dievs rīkojas ar saviem nepakļāvīgajiem ļaudīm kā konsekvents, tomēr ir raksturīgas negaidītas plāna izmaiņas, ko Viņa patiesā laipnība un žēlastība prasa. Tie, kas dzīvo ar alkaholiķi, bieži izrādās nekonsekventi rīcībā, ar plaši svārstīgu izturēšanos. Vienubrīd viņi kliedz uz alkaholiķi, draudot ar visu, no nāves līdz šķiršanās prāvai; citubrīd līdzjūtīgi glābj no pēdējās dzeršanas sekām, atvainojas citiem, un tml. Viņi labprāt uzklausītu vēl kādu apņemšanos, lai gan tik daudz solījumu jau lauzti. Šis nav veids, kā Dievs attiecas pret atkārtotu grēku. Viņš rīkojas, beigu beigās- izšķiroši. Es to uzsveru, ka runāju par smagu alkaholismu, ne gadījuma rakstura iedzeršanu. Beigās, mīlestībā, Dievs aiziet no rūdīta grēcinieka. Šo liet mēs aplūkosim sīkāk.

 


previous chapter previous page table of contents next page next chapter