English (en)
አማርኛ (am)Italiano (it)русский (ru)
العربية (ar)kikuyu / kikamba (ki)Kinyarwanda (rw)
Armãneaşce (av)Қазақ тілі (kk)slovenčina (sk)
български (bg)Kyrgyz (ky)slovenščina (sl)
Bosanski (bs)Lingala (ln)shona (sn)
cebuano (cb)lietuvių kalba (lt)shqip (sq)
Česky (cs)Dholuo (luo)srpski (sr)
dansk (da)Luhya (luy)Kiswahili (sw)
Deutsch (de)Latviešu (lv)தமிழ் (ta)
Dhanwar (dh)malagasy (mg)ትግርኛ (ti)
ελληνικά (el)македонски (mk)türkmen (tk)
English (en)myanma bhasa (my)tok pisin (tp)
esperanto (eo)Bokmål (nb)Türkçe (tr)
Español (es)नेपाली (ne)Татарлар (tt)
فارسى (fa)Nederlands (nl)Українська мова (uk)
suomi (fi)Chicheŵa (nya)اُردو (ur)
tagalog (fil)Runyankole (nyn)O‘zbek tili (uz)
Français (fr)Polski (pl)Venda (ve)
Hrvatski (hr)افغانستان (ps)简体中文 (zh)
Magyar (hu)Português (pt)
Bahasa Indonesia (id)limba română (ro)

1.5 Priroda Grijeha I Iskušenja

Ovdje možemo uvesti Christadelphian-sko shvaćanje vraga. Ne postoji ni zmaj, ni osoba zvana Vrag tamo negdje, a koja je odgovorna za naša iskušenja, ni jedan anđeo koji je pao sa 99-og kata pa čeka da vas zaskoči u trenucima slabosti. Mi sami imamo izvor iskušenja u našoj vlastitoj psihi, našem razgovoru sami sa sobom, ili našem «srcu», kako to Biblija naziva. Ovaj izvor pogrešne sugestije je stvarni i važan «sotona» ili protivnik. Ne postoji ništa izvan neke osobe što može ući u nju i uprljati je – bilo da je alkohol ili heroin. Grijeh nastaje iznutra, iz «srca čovječjeg (Mk. 7:15, 21-23). Ljudski um je arena za važnu duhovnu borbu.

Grijeh se po samoj svojoj prirodi hvata za ljudski život. Što se više prakticira, čvršći je taj zahvat. Mora da ste ovo i sami iskusili. Počinite li neki grijeh prvi put duboko ste šokirani sami sobom poslije toga i brzo se pokajate pred Gospodom. Slijedeći put kada to učinite, osjećanja šoka i kajanja su daleko slabija. Učinite li to opet, i opet, i opet... to postaje način postojanja, a svijest postaje uglevnom umrtvljena. Kod alkoholičara i narkomana ova činjenica se tjelesno manifestira. Ovisniku treba sve više i više alkohola. To je bolest koja napreduje, kao i što sam grijeh napreduje. Tjelesni metabolizam alkoholičara se mijenja, isto kao što i duhovna struktura postaje također obamrla u poricanju i zahtjeva sve više tjelesnog zadovoljenja. Vidim neke sličnosti s homoseksualnošću. Nitko nije rođen kao homoseksualac, pa ipak ako se ovaj grijeh redovito prakticira, homoseksualci usvajaju određenu psihologiju i vjerojatno čak i neke tjelesne promjene što sklonost prema istom spolu čini jednom «prirodnom» željom. To je svejedno griješno. Njima je također potrebna pomoć, suočavanje s Božjom riječju, da se izvuku iz poricanja i podrške pune ljubavi da bi se promjenili.

Alkoholizam: sastojak grijeha?
Dobro poznati pad u alkoholizam, u koji se uvjerilo svako društvo, kod nekih svojih članova, možda je sastavni dio grijeha. Vino je simbol nekoliko stvari, ali u posljednjoj knjizi Biblije čini se da je jedan definitivni simbol zla (Otk. 14:8, 19;16:19;17:2;18:3). Za alkoholičara, «ono grize kao zmija i truje kao otrovnica» (Izre. 23:29-32). Zmija je sastavni dio grijeha; i takav je alkoholizam, kaže Solomun. Lukavost zmije otkriva se u tome kako alkoholičar manipulira svim stvarima da bi postigao cilj pijanstva. Vino i pijanstvo koriste se kao jedna pojava za Božji sud (Jer. 13:9-14;48:26). Možda je to zbog toga što pijanstvo samo po sebi postaje kazna – osoba tjelesno i mentalno postaje alkoholičar jer je ovo Božja potvrda u njihovu grijehu. Slično tome, ako neka osoba svjesno odbija prihvatiti Biblijsku istinu, Bog im šalje jaku zabludu da možda neće moći naći pravi put (2 Sol. 2:10).

Pogrešno citiranje Svetog pisma
Svjedočenje o iskušenjima Gospoda u pustinji pruža uvid u način kako «sotona» ljudskog uma funkcionira. Mi čak možemo citirati Sveto pismo sami sebi da bi opravdali grijeh. U razgovoru s alkoholičarima kršćanima, ako su iskreni, vjerojatno će doći do priznanja da su zloupotrijebili Biblijske tekstove da bi opravdali to što piju. Ako diskusije u kojima učestvujete vode do rasprave o tome kako Biblija govori o vinu na pozitivan način, slijedeće može pomoći:

- U Biblijskim vremenima, alkoholna pića imala su drugačiji kontekst od ovog danas. Tehnike destilacije bile su prilično ograničene; nije bilo hladnjaka, korištene su porozne posude što je dozvoljavalo zraku da dođe u dodir s vinom u vrenju, a čepovi su rijetko kad čvrsto zatvarali. Alkohol se može destilirati u bilo kojoj jačinio samo pod «anerobičnim» uvjetima, tj. kada nema nikakvog dodira između zraka i tekućine. Procjenjuje se da ništa nije moglo fermentirati, i ima više od 10% alkohola a da se ne pretvori u ocat. Većina alkoholnih pića imala su jačinu od oko 2% alkohola (7). Vina su često pravljena kuhanjem «vina» - pri čemu isparava alkohol – dodavanjem vode, da se napravi neka vrsta likera. Tako su to bila ugodna pića, ali je samo upotreba velikih količina mogla dovesti do pijanstva. Vina također nisu bila dostupna u velikim količinama – kada je vino isteklo iz Kane, bilo je problem napraviti još. Izrada vina bila je jedna industrija po količinama. Tako su vina bila alkoholna, ali uglavnom slaba u uspoređivanju s modernim vinom koja sadrže 20% alkohola, i alkoholnim pićima poput vodke od 40% ili više. Utjecaji vina upotrebljeni su u nekim Biblijskim redcima kao figura ili ilustracija/slika u riječima; ali ovo ne opravdava pijanstvo Ps 104:14,15 govori o blagoslovu koji «vino veseli srce čovjeku». Ova fraza i one oko nje ne govore o efektima plodova na tijela ljudi, već prije o utjecaju jedne dobre žetve na osjećanja onih koji ih skupljaju.


previous chapter previous page table of contents next page next chapter