1.4 Krivica

Svaki alkoholičar živi život neuspjelih pokušaja da prestane. Alkoholičari često ulaze i izlaze iz pokušaja liječenja 10 puta ili više – ali često zbog svake pijanke zažale i obećaju sebi da se to neće ponoviti. Ovo izgrađuje dubok osjećaj krivice i osobnog neuspjeha. U svijesti mnogih alkoholičara, oni shvaćaju da je njihovo ponašanje pogrešno. Kad su u pitanju Christadelphian-si alkoholičari, ovo je naročito izraženo.Sukob između njihovih vjerovanja i njihovog ponašanja postaje nepodnošljiv, a pijanstvo je lakši izlaz. Jedna anketa je pokazala da 48% Baptističke zajednice koriste alkoholna pića. Zanimljivo je zapaziti da je 18% njih zapalo u alkoholizam. Razlog je vjerojatno krivica... jer trpe veću krivicu kada koriste alkohol (6).

Krivica čini da se alkoholičar osjeća prljavim i ružnim. Bez obzira na to koliko žena alkoholičarki prekriva svoje lice šminkom, svjesne su ružnoće svog lica. Krivica je dio jedne snažne opadajuće spirale. Alkoholičarska osoba zna da je povrijedila Božji lik u kojem je stvorena. Je li ona može ili ne može ovo riječima izraziti nije bitno. Na nekom nivou svijesti ona ovo saznaje – a tim više ako je Christadelphian-ka.

Riječ upozorenja
Postoje ljudi koji piju samo kad su u društvu, a često ih članovi njihovih obitelji okarakteriziraju kao alkoholičare. Da bi to izbjegli, postoje indikatori stvarnog alkoholizma koji uključuju slijedeće:
1. Redovito pijenje sam i u tajnosti.
2. Imanje određenog vremena i mjesta za pijenje i uzrujanje ako je to nemoguće ostvariti.
3. Osjećaj nezainteresiranosti za životne radosti osim alkohola.
4. Čuvanje alkohola na nekoliko mjesta npr. kod kuće, u autu, uredu, dvorištu.
5. Ispijanje svakog pića vrlo brzo.
6. Potreba da se pije da bi se osjećao sposobnim obavljati svakodnevne poslove.
7. Potreba da se pije rađe nego jede.


previous chapter previous page table of contents next page next chapter