11 PAMOKA - Krikštas
Paskutinėje pamokoje sužinojome, kad išsigelbėjimas neįmanomas be tikėjimo, Evangelijos supratimo, paklusimo Dievo įsakymams. Skaitome Jėzaus žodžius, kuriuos jis ištarė po prisikėlimo: "Eikite į visą pasaulį ir skelbkite Evangeliją visai kūrinijai. Kas įtikės ir pasikrikštys, bus išgelbėtas." (Morkaus 16:15-16)
Atsižvelgdami į Raštus, matome, kad krikštas galimas, kai vyras ar moteris suvokia Dievo žodį ir paklūsta jam. Tik tokiu atveju Dievas juos priima.
Prisiminkime Kornelijų, Italų kohortos šimtininką, visais požiūriais "gerą" žmogų, (žr. Apaštalų darbai 10:2), ir vis dėlto jam buvo liepta pasiųsti vyrus ir parsivesti Petrą "į savo namus ir išklausyti tavo pamokymų". (Apaštalų darbai 10:6) Petras atėjo ir mokė Kornelijų apie Jėzų.
"Jis mums įsakė skelbti tautai ir liudyti, kad jis yra Dievo paskirtasis gyvųjų ir mirusiujų teisėjas. Apie jį visi pranašai liudija, kad kiekvienas, kas jį tiki, gauna jo vardu nuodėmių atleidimą."
Ir dar viena sąlyga buvo būtina:
"Ir jis liepė juos pakrikštyti Jėzaus Kristaus vardu." (Apaštalų darbai 10:42-48)
Iš šių ir kitų Apaštalų darbų knygos citatu matyti, kad Dievas reikalauja trijų sąlygų, būtinų išgelbėjimui: žinojimas, tikėjimas ir krikštas. (Skaitykite: Apaštalų darbai 2:37-38,41; Apaštalų darbai 8:35-38; Apaštalų darbai 16:25-33)
žodžio "krikštyti" reikšmė
Žodis "krikštyti" yra kilęs iš graikiško žodžio "baptizo", kuris reiškia "panardinti", "panerti" arba "pilnai pasinerti į skystį". Graikų kalboje šis žodis dažnai vartojamas tų žmonių, kurie dažo medžiagas. Kad ją nudažyti, būtina pilnai panardinti į dažus, ir tada medžiaga įgys spalvą.
KRIKŠTAS
Šio žodžio vartojimas Naujajame Testamente įrodo, kad pašlakstymas ar apipylimas vandeniu nėra priimtinas. Pagal Bibliją krikštas yra visiškas panardinimas į vandenį. Štai prisiminkime Pilypą, kuris pakrikštijo eunuchą: "Jie abudu - Pilypas ir eunuchas - įbrido į vandenį. Pilypas jį pakrikštijo." (Apaštalų darbai 8:38)
Tą patį skaitome apie Joną Krikštytoją, kuris krikštijo Enone netoli Salimo, "nes ten buvo daug vandens". (Jono 3:23)
KRIKŠTO REIKŠMĖ
Jei mes atidžiai skatome Naująjį Testamentą, tai pastebime, kad krikštas turi keturias pagrindines reikšmes.
1. Nuplovimas, apvalymas.
"Kelkis, priimk krikštą ir nusiplauk nuodėmes šaukdamasis jo vardo!" (Apaštalų darbai 22:16)
"Argi nežinote, kad neteisieji nepaveldės Dievo Karalystės?... Kai kurie buvote tokie, bet dabar esate nuplauti, pašventinti, išteisinti Viešpaties Jėzaus Kristaus vardu." (1 Korintiečiams 6:9-11)
Tokį pat simbolį randame netgi Senajame Testamente, taip pat susijusi su spalvų pakeitimu.
"Apsiplaukite, nusivalykite; atimkite iš po mano akių savo veiksmų piktumą, liaukitės darę piktą! Išmokite daryti gera ... Jei jūsų nuodėmės būtų kaip škarlatas, bus padarytos baltos kaip sniegas; jei jos būtų raudonos kaip purpuras, bus kaip balta vilna." (Izaijo 1:16-18)
2. Susijungimas su Kristaus mirtimi ir prisikėlimu.
Kai besikrikštydami mes pilnai pasineriame į vandenį, mes simboliškai mirštame, o išėję iš vandens, mes simboliškai prisikeliame naujam gyvenimui. Tokiu būdu mes mirštame ir prisikeliame su Jėzumi. Apaštalas Paulius apie tai rašo:
"Argi nežinote, jog mes visi, pakrikštyti Kristuje Jėzuje, esame pakrikštyti jo mirtyje? Taigi krikštu mes esame kartu su juo palaidoti mirtyje, kad kaip Jėzus buvo prikeltas iš numirusių Tėvo šlovinga galia, taip ir mes pradėtume gyventi atnaujintą gyvenimą. Jei esame suaugę su jo mirties paveikslu, būsime suaugę ir su prisikėlimo." (Romiečiams 6:3-5)
Krikšto dėka mes prisikeliame naujam gyvenimui, tuo pačiu pakeisdami savo požiūrį, kuris būtinas mūsų paklusimui Dievui.
Jėzus pasakė: "Kas negims iš vandens ir Dvasios, neįeis į Dievo Karalystę." (Jono 3:5)
Paulius taip pat rašė apie krikštą kolosiečiams:
"Su juo palaidoti krikšte, jūs tikėjimu jame prisikėlėtė galybe Dievo, kuris jį prikėlė iš numirusių. Taip pat ir jus, mirusius nuodėmėmis ir kūno neapipjaustimu, jis atgaivino kartu su Kristumi, dovanodamas visus nusikaltimus." (Kolosiečiams 2:12-13)
3. Mes patampame viena Kristuje per krikštą.
Per krikštą mes susijungiame su Kristumi, priklausome jam ir dalijamės Dievo pažadais, duotais per jį:
"Kaip vienas kūnas turi daug narių, o visi nariai, nepaisnt daugumo, sudaro vieną kūną, taip ir Kristus. Mes visi buvome pakrikštyti vienoje Dvasioje, kad sudarytume vieną kūną, visi žydai ir graikai, vergai ir laisvieji; ir visi buvome pagirdyti viena Dvasia." (1 Korintiečiams 12:12-13)
"Taigi supraskite, kad Abraomo vaikai yra tie, kurie tiki ... Pažadai buvo duoti Abraomui ir jo palikuoniui. Nėra pasakyta "ir palikuonims", ne daugiskaita, bet kaip apie vieną: ir tavo palikuoniui, tai yra Kristui … Juk jūs visi tikėjimu esate Dievo vaikai Kristuje Jėzuje. Ir visi, kurie esate pakrikštyti Kristuje, apsivilkote Kristumi. Nebėra nei žydo, nei graiko; nebėra nei vergo, nei laisvojo; nebėra nei vyro, nei moters: visi jūs esate viena Kristuje Jėzuje! O jei priklausote Kristui, tai esate ir Abraomo palikuonys bei pveldėtojai pagal pažadą." (Galatams 3:7, 16, 26-29)
Paulius dar rašo apie pasikeitimus, įvykstančius krikšto metu:
"Tais laikais jūs buvote be Kristaus, svetimi Izraelio bendruomenei, tolimi pažado sutartims,be vilties ir be Dievo pasulyje. Bet dabar Kristuje Jėzuje jūs, kadaise buvusieji toli,esate tapę artimi dėlei Kristaus kraujo ... Vadinasi, jūs jau nebeesate ateiviai nei svetimi, bet šventųjų bendrapiliečiai ir Dievo namiškiai." (Efeziečiams 2:12-13, 19)
4. Šeimininkų pakeitimas kvietimas atsiriboti
Perskaitykite: 2 Korintiečiams 6:14-18
1 Jono 2:15-17
Dievui nepatinka stabmeldystė pasaulyje. Vyrai ir moterys iš prigimties yra nuodėmės tarnai. Mūsų tarnystė pasikeičia pasikrkštijus:
"... kad daugiau nebevergautume nuodėmei. Juk kas miręs, tas išvaduotas iš nuodėmės ... Taip ir jūs laikykite save mirusiais nuodėmei, o gyvais Dievui Kristuje Jėzuje. Taigi tegu nebeviešpatauja jūsų mirtingame kūne nuodėmė, kad vėl nepsiduotumėte jo geismams ... Argi nežinote, kad pasiduodami kam nors vergiškai tarnauti jūs iš tiesų tampte vergais to, kurio klausote: ar tai būtų nuodėmė, vedantį į mirtį, ar klusnumas, vedantis į teisumą. Ačiū Dievui, kad, buvę nuodėmės vergais, jūs iš širdies paklusote tam mokslo pavyzdžiui, kuriam buvote pavesti, ir, išvaduoti iš nuodėmės, tapote teisumo tarnais." (Romiečiams 6:6-7, 11-12, 16-18)
Pasikrikštydami mes pradedame naują, paklusnų Dievui gyvenimą, kuris žada mums Dievo dovaną.
"O dabar, išvaduoti iš nuodėmės ir tapę Dievo tarnais, jūs turite kaip vaisių šventumą ir kaip baigtį amžinąjį gyvenimą. Atpildas už nuodėmę mirtis, o Dievo malonės dovana amžinasis gyvenimas mūsų Viešpatyje Kristuje Jėzuje." (Romiečiams 6-22,23)
Mes visiškai atmetame žmogiškuosius kelius, pasaulio kelius. Pasikrikštiję ir klausydamiesi Evangelijos, mes pasirenkame Dievo kelią Dievo galią išgelbėjimui.
NOJAUS PAVYZDYS
Taip padarė Nojus. Jo dienomis pasaulis buvo kupinas nuskaltimų ir neteisingumo. Nojus pastatė arką, įėjo į ją kartu su savo šeima ir buvo išgelbėtas, kai tuo tarpu visas likęs pasaulis buvo sunaikintas potvynio metu.
"Nojaus dienomis Dievo kantrybė laukė bestatant arką, kuria nedaugelis, tai yra aštuoni asmenys, buvo išgelbėti vandeniu. Ir jus dabar gelbsti tų dalykų vaizdinys krikštas. Jis nėra nešvaraus kūno nuplovimas, bet Dievo maldavimas suteikti gryną sąžinę dėlei Jėzaus Kristaus prisikėlimo." (1 Petro 3:20-21)
Jėzaus sugrįžimas ir teismas bus netikėti, kaip kad buvo Nojaus dienomis. Kaip ir Nojus būdamas arkoje išsigelbėjo,taip ir mes būsime išgelbėti, jei mes esame "Jėzuje Kristuje". Mes sužinojome, kad mes galime būti Kristuje per žinojimą, tikėjimą, krikštą ir pastovų nuolankumą.
KRIKŠTO BŪTINUMAS IR SVARBA
Daugelis mano, kad tai atlikti nebūtina, norint pakeisti savo gyvenimą į gerąją pusę. Kaip jie klysta, ir kokios beprasmiškos jų pastangos elgtis teisingai! Prisiminkite sirietį Naamaną (2 Karalių 5:1-27). Dievo žmogus pranašas Eliša liepė jam apsiplauti Jordano upėje, kad išsigydytų nuo raupsų. Iš pradžių jis atsisakė, bet kai jo tarnai įtikino jį paklusti Dievo žodžiams, kuriuos šis kalbėjo per pranašą, jis iškart buvo pagydytas.
Jeigu mes visomis pastangomis stengsimės paklusti Dievo žodžiui, mes taip pat galėsime pagyti ir pradėti naują gyvenimą. Tačiau mus domina klaidos ir nuodėmės, įvykdytos po krikšto. Kaip mes anksčiau kalbėjome, pasikrikštydami mes numirštame su Jėzumi Kristumi, o šis įvykis simbolizuoja auką už daugelio nuodėmes, ir už mūsų nuodėmes, kurias mes įvykdome naujame mūsų gyvenime Kristuje. Bet melsdamiesi mūsų Gelbėtojo vardu, mes gauname atleidimą. Kai mes atgailaujame ir prašom Dievo atleidimo,visos mūsų nuodėmės ir klaidos tarsi ištrinamos, ir mes galime tikėtis, kad jei mes stengsimės elgtis teisingai, Dievas būtinai mūsų pasigailės.
Dievas suteikia šią nuostabią galimybę mums per savo Žodį. Ar jau pajutote būtinybę pradėti naują gyvenimą? Su nuodėminga patirtimi ir noru atsikratyti tamsaus praeities šešėlio, Dievo Žodyje jūs atrasite puikią galimybę pradėti viską iš naujo. Tai padės jums pasirinkti teisingą kelią, vedantį į nemirtingumą ir į nuostabią Dievo karalystę, o ne kelią, vedantį į kapą. Dievo kelias vienintelis kelias, kuris jūs sutaikys su Kūrėju.
Štai todėl krikštas yra svarbus ir būtinas.
APIBENDRINIMAS
1. Krikštas įmanomas tik pilnai suvokiant ir tikint Evangeliją.
2. Krikštas reikalauja visiško panardinimo į vandenį.
3. Krikšto metu
a) mūsų nuodėmės simboliškai nuplaunamos
b) mes tampame susiję su Viešpaties Jėzaus Kristaus
mirtimi bei prisikėlimu
c) mes tampame viena su Kristumi, ir per Kristų
mes esame susiję su Dievo pažadais
d) mes pakeičiame šeimininkus, atsiribodami nuo nuodėmės,
mes tarnaujame Dievui, taip atsiskirdami nuo pasaulio.
4. Kaip Nojus išsigelbėjo įžengdamas į arką, taip ir mes,
įėję į Kristų krikšto metu, būsime išgelbėti nuo ateinančio teismo.
5. Krikštas yra būtinai reikalingas išsigelbėjimui.
BIBLIJOS IŠTRAUKOS PASISKAITYMUI
Prsdžios 6, 7 ir 8 Morkaus 16
Apaštalų darbai 8 Apaštalų darbai 22 Romiečiams 6
11 PAMOKOS TESTAS
Pabraukite kiekvieno klausimo teisingą atsakymo variantą ir, perrašę juos į BENDRĄ ATSAKYMŲ LAPĄ, esantį brošiūsos gale, arba surašę teisingus atsakymus į atskirą popieriaus lapą, išsiuskite jį mums. Užpildytą testo lapą pasilikite sau pasitikrinimui.
1. Žodis "krikštyti" reiškia:
a) Pašlakstymą b) Liejimą c) Panardinimą d) Mirkymą
2. Kas pakrikštijo Etiopijos eunuchą?
a) Steponas b) Paulius c) Pilypas d) Barnabas
3. Kurios iš šių citatų pasakoja mums apie paliepimus
apaštalams skelbti Evangeliją?
a) Morkaus 15:15-16 b) Morkaus 16:15-16
c) Morkaus 5:15-16 d) Morkaus 6:15-16
4. Kurie trys iš žemiau išvardytų buvo pakrikštyti?
a) Pilotas b) Paulius c) kalėjimo prižiūrėtojas Filipuose
d) Lidija
5. Kada galima krikštytis?
a) Gimus b) Mirštant c) Baigus mokyklą
d) Pilnai suvokiant Dievo planą dėl išgelbėjimo ir tikint juo
6. Ką simbolizuoja krikštas?
a) Dievo dovaną b) Žmogaus mirtį tiesiogine prasme
c) Nojaus arką d) Jėzaus mirtį bei prisikėlimą
7. Kurie iš žemiau pateiktų Biblijos skyrių išaiškina krikšto prasmę?
a) Romiečiams 6 b) Rūtos 4
c) Apreiškimas 6 d) Kolosiečiams 4
8. Kokį įvykį Petras prisimena, norėdamas pademonstruoti
krikšto reikšmę?
a) Perėjimas per Raudonąją jūrą Išėjimo knygoje
b) Jordano upės perėjimas keliaujant į pažadėtąją žemę
c) Vandens tiekimas dykumoje
d) Nojaus arka potvynio metu
9. Ko Dievas reikalauja iš mūsų, jei mes norime
užsitikrinti sau vietą Jo karalystėje?
a) Meilės b) Tikėjimo c) Tikėjimo ir krikšto d) Sąžiningumo
10.Ar jūs norėtumėte sužinoti daugiau apie Dievo žinią,
kad įgautumėte supratimą, reikalingą norint būti pakrikštytam?
a) Taip b) Ne c) Nesu tikra(s) d) Galbūt norėčiau