1.5 Natura grzechu i pokusy

Tutaj możemy wprowadzić w życie charakterystyczne dla Chrystadelfian rozumienie diabła. Nie ma smoka czy osoby nazywanej diabłem, która byłaby odpowiedzialna za twoje pokusy, ani żadnego Anioła, który spadł z dziewięćdziesiątego dziewiątego piętra, który czeka by pochwycić cię w chwilach słabości. Sami posiadamy źródło pokusy w naszym własnym umyśle, własnej mowie, własnym ‘sercu’ jak nazywa to Biblia. To źródło złych myśli jest prawdziwym i zasadniczym ‘szatanem’ czy przeciwnikiem. Nie ma żadnej osoby z zewnątrz, która może wejść i zbezcześcić je – niech to będzie alkohol czy heroina. Grzech pochodzi z wnętrza, „z serca ludzkiego” (Mk 7:15,21-23). Umysł ludzki jest areną zasadniczych duchowych zmagań.

Grzech przez swoją naturę zaciska pętlę na ludzkim życiu. Im częściej jest praktykowany, tym mocniejszy staje się zacisk. Sam musisz tego doświadczyć. Popełniasz jakiś grzech po raz pierwszy. Jesteś głęboko dotknięty swoim zachowaniem i szczerze żałujesz przed Panem. Następnym razem, kiedy postąpisz tak samo, uczucia oburzenia i żalu są o wiele słabsze. Jeśli postąpisz tak znowu, i znowu, i znowu....staje się to sposobem bycia, a sumienie w dużej mierze staje się odrętwiałe. Fakt ten jest fizycznie widoczny w przypadku uzależnienia od alkoholu czy narkotyków. Uzależniony potrzebuje coraz więcej alkoholu. Jest to postępująca choroba tak, jak sam grzech jest postępujący. Metabolizm ciała alkoholika ulega zmianie, staje się odrętwiałe tak, jak duchowy wizerunek, poprzez wypieranie się i żądanie efektywniejszego zadowalania ciała. dostrzegam pewne podobieństwo z homoseksualizmem. Nikt nie rodzi się gejem. Ale praktykując regularnie ten grzech, homoseksualiści nabywają psychologię, a możliwe nawet pewne fizyczne cechy, które stanowią atrakcję dla tej samej płci, budząc ‘naturalne’ pożądanie. Ale jest to grzechem. Oni także potrzebują pomocy, konfrontacji z Bożym słowem, skończenia z wypieraniem się i serdecznego wsparcia, by mogli się zmienić.

Alkoholizm – typowy przykład grzechu?

Dobrze znane popadanie w alkoholizm, którego doświadczają niektórzy z członków każdej społeczności, jest prawdopodobnie typowym przykładem grzechu. Wino jest symbolem kilku rzeczy, ale w ostatniej księdze Biblii jest określonym symbolem zła (Ap 14:8,10; 16:19; 17:2; 18:3). Alkoholika „ w końcu ukąsi jak wąż, wypuści jad jak żmija” (Prz 23:29-32). Wąż jest ucieleśnieniem grzechu i tym, według Salomona jest alkoholizm. Spryt węża widoczny jest w sposobie, w jaki alkoholik manipuluje wszystkim, by osiągnąć swój cel – pijaństwo. Wino i pijaństwo używane są także jako obrazy sądu Bożego (Jr 13:9-14; 48:26), być może dlatego, że pijaństwo samo w sobie staje się karą – osoba fizycznie i umysłowo staje się alkoholikiem, ponieważ jest to Boże potwierdzenie istniejącego w niej grzechu. Podobnie, jeśli ktoś świadomie odmawia przyjęcia Bożej prawdy, Bóg zsyła mu silne złudzenie, że może on nie być w stanie odnaleźć prawdziwej drogi (2. Tes 2:10).

Błędne cytowanie Biblii

Zapis mówiący o kuszeniu Pana na pustyni daje wgląd w naturę sposobu działania ‘szatana’ ludzkiego umysłu. Możemy nawet przytaczać sobie cytaty z Biblii dla usprawiedliwienia grzechu. Podczas dyskusji z chrześcijanami – alkoholikami, jeśli zachowują szczerość, jest prawdopodobne, że przyznają się do nadużywania biblijnego tekstu dla usprawiedliwienia swojego picia. Jeśli rozmowa, w której uczestniczysz prowadzi do dyskusji o okolicznościach, w jakich Biblia mówi pozytywnie o winie, następujące uwagi mogą być pomocne:

­–     W czasach biblijnych, napoje alkoholowe miały inny kontekst niż obecnie. Techniki destylacji były znacznie ograniczone; nie było zamrażania, używano porowatych naczyń, które umożliwiały powietrzu kontakt z fermentującym winem, a korki rzadko były szczelne. Alkohol można destylować tylko w ‘beztlenowych’ warunkach, tj. takich, gdzie powietrze nie ma dostępu do cieczy. Oceniono, że nic nie ulegnie fermentacji powyżej 10% zawartości alkoholu nie ulegając przemianie w ocet. Większość napojów alkoholowych prawdopodobnie zawierała około 2% alkoholu (7). Wina często produkowano przez zagotowanie ‘wina’, co prowadziło do odparowania alkoholu, a dodając do nich wody uzyskiwano rodzaj napoju owocowego. Były to napoje łagodne i tylko ogromne ich spożycie mogło doprowadzić do nadużycia. Wina nie były także dostępne w dużych ilościach – kiedy skończyło się wino w Kanie, prawdziwym problemem było zdobycie go więcej. Produkcja win była produkcją chałupniczą. A zatem, chociaż wina były napojami alkoholowymi, generalnie były słabe w porównaniu do win produkowanych współcześnie zawierających 20% alkoholu czy napojów spirytusowych takich jak wódka, zawierających 40% i więcej.

–          Skutki picia wina opisane na niektórych stronach Biblii stanowią symbol czy ilustrację / słowny obraz, ale nie usprawiedliwia to pijaństwa.

–          Ps 104:14,15 mówi o błogosławieństwie wina „które rozwesela serce człowieka”. Fraza ta i sąsiadujące z nią nie mówią o wpływie plonów na ciała ludzkie, ale raczej o wpływie dobrego żniwa na uczucia zbierających je.


previous page table of contents next page next chapter